Regeringen har idag beslutat att inhämta Lagrådets yttrande över ett förslag med åtgärder för att hantera stora brottmål och inställda förhandlingar.
– Inställda huvudförhandlingar leder till negativa konsekvenser både för enskilda och för rättsväsendet, säger justitieminister Beatrice Ask.
– Genom förslagen vidtar regeringen ytterligare åtgärder för att skapa förutsättningar för att undvika detta. Det är även viktigt att domstolarna har de rätta verktygen för att hantera stora brottmål på bästa sätt, fortsätter hon.
Regeringen föreslår att det strängaste straff som en tilltalad får dömas till i sin frånvaro höjs från tre till sex månaders fängelse.
Lagrådsremissen innehåller också förslag om utökade möjligheter att använda förenklad delgivning med den tilltalade. Det föreslås även tydligare bestämmelser om sanktioner och tvångsmedel när den som kallats till en förhandling inte kommer.
Regeringen föreslår dessutom att det ska finnas större möjligheter att avgöra delar av ett brottmål mot en person. Syftet med förslagen är att fler huvudförhandlingar ska kunna genomföras.
Lagförslagen föreslås träda i kraft från och med den första juli i år.
Foto: TT