Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Personalliggare obligatoriskt i byggbranschen – gäller även företag som renoverar sitt kontor



Från och med årsskiftet måste alla byggen ha personalliggare. De nya reglerna ska motverka svartarbete och främja en sund konkurrens inom byggbranschen, enligt lagstiftaren. 

 

– Det här är den största förändringen som hänt inom byggindustrin på många år. Men det är inte bara byggindustrin som sådan som påverkas, näringsidkare som låter bygga om sina lokaler kan också omfattas av det nya kravet, säger Conny Svensson på Skatteverket.

En personalliggare är en förteckning över vilka som är verksamma på byggarbetsplatsen och när de har börjat och slutat varje arbetspass.

Enligt den nya lagen ska alla företag inom byggbranschen ha peronalliggare från och med 1 januari nästa år. Den nya lagen gäller företag som bedriver byggverksamhet – även utländska företag.

Också näringsidkare som ska bygga om sina lokaler kan omfattas av kravet på personalliggare.

Sedan ett antal år tillbaka finns det krav på personalliggare för frisörer, restauranger och tvätterier. När personalliggare införs inom byggbranschen kommer reglerna att omfatta cirka 550 000 anställda, vilket är nästan dubbelt så många som tidigare.

 

Foto: Fredrik Sandberg / TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons