Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nya diskrimineringsgrunder: Könsöverskridande identitet och ålder



Ladda ner handlingar

En ny diskrimineringslag ska motverka diskriminering på grund av kön, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionshinder, sexuell läggning. Dessutom införs två nya diskrimineringsgrunder könsöverskridande identitet eller uttryck och ålder.

Med den nya lagen kommer förbudet mot diskriminering att gälla i princip alla samhällsområden och för samtliga diskrimineringsgrunder utom ålder, där förbudet begränsas till utbildningsverksamhet och till arbetslivet i vid mening. Dessutom föreslås diskrimineringsförbudet kunna åberopas till exempel av den som utför arbete som inhyrd eller inlånad arbetskraft.

– Med den nya lagen blir skyddet mot diskriminering mer heltäckande, säger integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni som ansvarar för diskrimineringsfrågor, i ett pressmeddelande.


Den nya lagen ersätter dagens jämställdhetslag och sex andra diskrimineringslagar. Dessutom föreslås att en ny myndighet Diskrimineringsombudsmannen ska utöva tillsyn över att lagen följs.

Lagen föreslås träda i kraft den 1 januari 2009.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons