Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ny undersökning: Nära varannan akademiker vill lämna NFC



Foto: Jeppe Gustafsson / TT

Nästan hälften av de anställda akademikerna vid NFC uppger att de vill lämna myndigheten och endast 44 procent uppger sig vara nöjda med sin arbetssituation.
– Det är oroväckande att det är så många som vill lämna myndigheten. Polismyndigheten behöver anställa fler och då är det viktigt att man ser över arbetsmiljön på NFC, säger Lena Amorøe, nationellt huvudskyddsombud vid Polismyndigheten, i ett pressmeddelande.

Tillsammans med Saco-Sföreningen vid Polisen har fackförbundet Akavia genomfört en enkätundersökning bland sina medlemmar om hur de trivs på jobbet.
Sammanlagt besvarades enkäten av knappt 3 000 medlemmar och resultatet tyder på ett stort missnöje bland de anställda akademikerna vid Nationellt Forensiskt Centrum, NFC. Där svarar nära hälften, 45 procent, av medlemmarna att man ”vill lämna myndigheten”.

– Det är oroväckande att det är så många som vill lämna myndigheten. Polismyndigheten behöver anställa fler och då är det viktigt att man ser över arbetsmiljön på NFC, dels så att man får behålla personalen, dels bemanna upp med den akademiska kompetensen så att inte NFC blir en flaskhals. Det är viktigt att ledningen säkerställer en trygg och sund arbetsmiljö. säger Lena Amorøe, nationellt huvudskyddsombud vid Polismyndigheten, i ett pressmeddelande.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Tommy Iseskog Jurist, författare och expert inom arbetsrätt

Ny dom från EU-domstolen om behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller

Från EU-domstolen en genomgång av tre intressanta domar om likabehandlingsprincipen vid uthyrning, diskriminering av tidsbegränsat anställd och behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller. Domen om bakgrundskontroller kommer ha en viktig betydelse på svenska förhållanden beträffande utlämnande av brottmålsdomar till ”var och en” utan ”särskilt intresse”, vilket strider mot dataskyddsförordningen. Tommy Iseskog kommenterar de nya reglerna för omställningsstudiestöd. Vidare ett antal förslag: om att avskaffa ersättning för höga sjuklönekostnader, preliminär överenskommelse om EU:s plattformsdirektiv, utredning om bakgrundskontroller för anställning, analys av avgiftsnivåerna i pensionssystemet och utredning om lönegarantisystemet.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Krävs arbete för mer hållbar situation

Undersökningen visar dessutom att endast 44 procent av de svarande från NFC är ”nöjd med sin arbetssituation i stort” samt att drygt hälften av akademikerna på NFC, 51 procent, trivs med att arbeta inom Polisen.

NFC utmärker sig också negativt när det handlar om de anställdas upplevda möjlighet att göra karriär inom myndigheten. Endast 17 procent av akademikerna inom NFC ser positivt på sina möjligheter att utvecklas och göra karriär.

– Undersökningen visar att det finns ett missnöje bland akademikerna inom NFC. Det är inte bara ett bekymmer för de individer som inte trivs med sin arbetssituation utan också för Polismyndighetens verksamhet och rättsväsendet i övrigt som behöver kvalificerade medarbetare. Ledningen behöver arbeta för en mer hållbar arbetssituation där medarbetarna trivs med att gå till jobbet, säger Anna Nitzelius, rättspolitisk talesperson på Akavia, i ett uttalande om undersökningen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons