Hoppa till innehåll
Nyheter

Ny rapport: 1,1 miljarder kronor i brottsvinster från bedrägerier på ett halvår



Generaldirektör för Finansinspektionen Daniel Barr. Foto: Tim Aro / SvD / TT /

Finansinspektionen konstaterar i en ny rapport att de hittills högst uppmätta nivåerna för brottsvinster uppnåddes under andra halvåret 2023. 
Totalt 1,1 miljarder kronor i brottsvinster.
FI konstaterar att mer behöver göras för att skydda konsumenterna och vill därför se en skärpt lagstiftning.

FI presenterar i dag en rapport där myndigheten konstateras att det under andra halvåret 2023 genomfördes fler än 135 000 bedrägliga transaktioner och att brottsvinsterna från dessa transaktioner under samma period uppgick till 1,1 miljarder kronor. 

Det är de hittills högst uppmätta nivåerna för bedrägerier under ett halvår och utgör ungefär en tredubbling av beloppet jämfört med andra halvåret 2020. 

– De här problemen har vuxit sig större över tid och det är alldeles uppenbart att mer behöver göras. Att bättre skydda konsumenterna på finansmarknaden och strypa pengaflöden till kriminella behöver stå högst på agendan för bankerna och betaltjänstleverantörerna, säger Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen. 

Social manipulation vanligast

Konsumenter som manipuleras av bedragare att genomföra transaktioner är den form av bedrägeri som ökar mest. Detta kallas för social manipulation och står för två tredjedelar av de rapporterade bedrägerierna. Det är framför allt personer som är 60 år eller äldre som är utsatta. I den här typen av bedrägerier har konsumenter ofta inte rätt till ersättning enligt regelverket som det ser ut i dag. Därför får konsumenten också ofta stå för förlusterna själv. 

För att stoppa bedrägerierna vill FI se skärpt lagstiftning som ställer högre krav på företagen att skydda konsumenterna. 

FI konstaterar att i dag pågår ett arbete inom EU på detta område för att ta fram nya regelverk. Det kan till exempel handla om en mer utvecklad och bättre övervakning av misstänkta transaktioner och att företagen ska stå för en större del av de förluster som uppstår även efter bedrägerier som genomförts genom social manipulation. Då ökar företagens incitament att öka säkerheten i sina produkter, men det är också viktigt att denna ersättning utformas på ett sådant sätt att betaltjänstanvändare inte börjar agera mer vårdslöst eller leder till nya typer av kriminell aktivitet.

– Det finns en gräns för hur skeptisk och väl insatt en konsument ska behöva vara. Det är mycket positivt att EU arbetar med att ta fram nya regler med skärpta krav på bankerna och betaltjänstleverantörerna, säger Daniel Barr.

Dela information med varandra

FI noterar och välkomnar Bankföreningen och deras medlemsföretags presenterade åtgärder som ska öka säkerheten och skydda konsumenterna. 

”FI ser också ett stort behov av att banker och betaltjänsteleverantörer får ökade möjligheter till att dela information mellan varandra, och med Polisen och andra myndigheter för att förhindra att bedrägerier sker. Vidare delar FI synen att det behövs reglering för att motverka och försvåra manipulering av mobil- och telefonnummer, och tekniska möjligheter att verifiera om någon som ringer är den som den uppger sig vara. Post- och Telestyrelsen (PTS) har ett regeringsuppdrag för att motverka tillvägagångssätt där elektroniska kommunikationstjänster används för att genomföra bedrägerier och FI kommer att diskutera dessa frågor närmare med PTS”, skriver FI.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons