Regeringen föreslår en helt ny organisation för etikprövning av forskning. Man vill lägga ner de sex regionala etikprövningsnämnderna och samla allt inom en ny myndighet, Etikprövningsmyndigheten.
På det sättet vill man skapa en mer ”enhetlig tillämpning av regelverket genom en central samordning och ärendefördelning”.
Sex verksamhetsregioner
Den nya myndigheten ska vara indelad i sex verksamhetsregioner med verksamhet i Göteborg, Linköping, Lund, Stockholm, Umeå och Uppsala. Dessa ersätter dagens regionala etikprövningsnämnder men man vill behålla avdelningarna som självständigt beslutar i ärenden.
Ärenden ska kunna överklagas till Centrala etikprövningsnämnden som föreslås byta namn till Överklagandenämnden för etikprövning.
Höjda avgifter
Ansökningsavgifterna ska även höjas så att ”full kostnadstäckning uppnås i verksamheten”.
Förslaget innebär också att etikprövningslagens bestämmelser måste ändras så att de i stället avser den nya myndigheten.
Motsvarande ändringar måste göras i lagen om biobanker i hälso- och sjukvården samt i etikprövningsförordningen och i Vetenskapsrådets instruktion. Det behövs också en ny förordning med instruktion för Etikprövningsmyndigheten.