Ny lagstiftning innebär att alla byggarbetsplatser måste ha personalliggare från och med början av nästa år. Syftet med de nya reglerna är att mot-verka svartarbete och främja en ”sund konkur-rens” inom byggbranschen.
Flera nya bestämmelser införs i skatteförfarandelagen i syfte att komma åt svartarbete inom byggbranschen.
De nya reglerna ställer krav på att varje byggherre ska rapportera till Skatteverket när byggverksamhet påbörjas och avslutas.
Det blir också en skyldighet att ha en personalliggare för varje byggarbetsplats – alltså en lista på vilka som arbetar vid ett specifikt bygge.
De nya reglerna välkomnas av Skatteverket, men har kritiserats av bland annat Brå som anser att det bör införas ett enhälligt regelverk för alla branscher där det finns risk för svartarbete.
Foto: Fredrik Sandberg / TT