Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ny lag i Österrike får kritik för att särbehandla islam



 

Den turkisk-islamska unionen Atib anser att lagen inte likställer islam med andra religioner och tänker vända sig till författningsdomstolen och klaga.

Förutom förbudet mot internationell finansiering har det även bestämts att Wiens universitet ska få en islamteologisk fakultet där landets nya imamer ska utbildas och att imamer ska finnas på sjukhus, fängelser och inom förvaret. Dessutom ska muslimska helgdagar ges statligt skydd.

Enligt Dagen Nyheter vill regeringen att den nya lagen ska ge Österrikes muslimer ett uppdaterat rättsligt skydd samtidigt som ”islamister avgränsas”

Atib, som samlar 63 muslimska församlingar menar att förbudet mot utländskt stöd är en särbestämmelse som bara gäller islam. De vänder sig även mot att det i lagen står att församlingarna måste finnas en positiv grundinställning gentemot stat och samhälle.

– Det är en självklarhet, men det är kränkande för oss muslimer när det stadgas i lagen, säger Yasar ­Ersoy på Atib i en intervju med Dagens Nyheter. 

 

Foto: Bullit Marquez/TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons