Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ny delägare i Klövern – avser investera cirka 4,35 miljarder kronor



Rutger Arnhult, storägare i fastighetskoncernen Corem Property som äger Klövern. Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT / Kod: 30142 ** OUT DN, Dagens Industri (även arkiv) **

En internationell investerare är redo att investera 4,35 miljarder kronor i Klövern och därmed bli majoritetsägare i bolaget.

Klöverns ägare, Corem Property Group, ALM Equity, och Broskeppet Bostad, har under måndagen ingått en avsiktsförklaring med en internationell investerare om att denna avser förvärva 25 procent av aktierna i Klövern, till ett värde om cirka 1 350 miljoner kronor.

Kan komma att äga 51 procent av aktierna

Därtill avser den internationella investeraren att investera upp till 3 miljarder kronor i nyemissioner i Klövern för att finansiera byggnation av planerade projekt, och i det fall komma att äga drygt 51 procent av aktierna i Klövern.

Affären möjliggör färdigställande av Klöverns projektportfölj om cirka 24 000 bostäder och därmed ambitionen att bli ett av Sverige största bostadsbolag. 

Affären är planerad att ingås under andra kvartalet 2023.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons