Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nu kan personer i riskgrupp ansöka om coronaersättning



Foto: TT

Från och med idag kan personer som tillhör en riskgrupp för covid-19 få ersättning om de helt eller delvis måste avstå från att arbeta för att undvika smitta.

Det var tidigare i somras som regeringen beslutade att den som har en anställning eller är egenföretagare och som inte har möjlighet att arbeta hemifrån ska kunna få ersättning från Försäkringskassan.
Ett krav är dock även att arbetsgivaren inte kan erbjuda andra arbetsuppgifter eller att det i övrigt inte går att anpassa arbetssituationen så att smittspridning kan undvikas.

Ersättningen gäller även behovsanställda som varit tvugna att avstå inbokade arbetspass på grund av smittrisk.

Ansökan öppnar idag

Den ersättning personer i riskgrupp nu kan söka gäller för perioden 1 juli–30 september och betalas ut med ett schablonbelopp på som mest 804 kronor före skatt per dag under maximalt 90 dagar.

Idag öppnar ansökan upp hos Försäkringskassan som tidigare sagt att man förväntar sig en anstormning av sökande under den första dagen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons