AI-företaget Norm AI tar in 130 miljoner dollar och öronmärker pengar till att anställa jurister, rapporterar nyhetssajten Law.com.
Norm AI, som är anslutet till hybridadvokatbyrån Norm Law, har för närvarande över 200 anställda. För Law.com uppger Norm Ai:s grundare och VD John Nay att de kommer att rekrytera fler jurister och ingenjörer till bolaget.
– Och mer seniora advokater som ska hjälpa till att bygga upp AI-agenterna, och som sedan också arbetar på Norm Law för att övervaka agenterna och ge juridisk rådgivning via Norm Law till klienter.
Sedan lanseringen i januari 2024 har bolaget, som bygger AI-agenter för compliance-bedömningar, tagit in mer än 250 miljoner dollar. AI-bolaget värderas i senaste investeringsrundan till 1,2 miljarder dollar.