Nordnet: Spararna tror fortsatt på tillväxtbolag

Stockholmsbörsen fortsatte att ånga på i mars trots ränteoro och problem i vaccinutrullningen, enligt Nordnets sparekonom Frida Bratt.
– Köpen i tillväxtstjärnor fortsätter, medan spararna säljer av bank, säger hon.
Oron för högre räntor präglade de finansiella marknaderna i mars. Men i Stockholm fortsatte optimismen att råda – storbolagsindex har stigit med hela 16 procent hittills i år.
– Rotation mot bank och cykliskt har spelat Stockholmsbörsen i händerna. I februari såg vi tydligt att spararna hoppade på denna rotation, men i mars domineras köplistan, med några undantag, till stor del av tillväxtbolag, säger Frida Bratt.
Verkstad och bank kommer ikapp
Hon menar att det vittnar om att spararna inte ser rotationen mot ”gammelbörs” som cementerad.
– Dessutom har ju verkstad och bank kommit ikapp väldigt snabbt sedan årsskiftet. Då passar spararna på att sälja av; tre av fyra storbanker finns på säljlistan i mars, säger Frida Bratt.
Men den som satsar på tillväxtbolag framöver kan behöva mer aktivt plocka russinen ur kakan, menar Bratt.
– Tidigare har allt som andats tillväxt och förvärv stigit – nu tror jag man i högre utsträckning kommer att köpa de bolag där det finns substans bakom de höga värderingarna, säger Frida Bratt.
Embracer toppar köplistan
Köplistan toppas återigen av spararfavoriten och förvärvsmaskinen Embracer.
– Det var ett stort intresse för bolagets riktade nyemission, vilket stärker förtroendet för bolaget ännu mer även bland privatspararna. Dessutom påminner framgången med spelsläppet Valheim återigen om vd Lars Wingefors förmåga att hitta och förvärva kvalitativa spelutvecklare säger Frida Bratt.
Näst mest nettoköpt är Volvo.
– I slutet av månaden fick vi det oroande beskedet att halvledarbristen kommer att resultera i stora produktionsstörningar. Frågan man som investerare bör ställa sig är dels varför inte Volvo kunde förutse omfattningen av problemet när andra bolag kunde göra det, dels hur länge, hur många kvartal, detta kommer att ligga kvar och störa, säger Frida Bratt.
Mest köpta
Embracer
Volvo
Investor
SAS
SBB
Tesla
Kinnevik
Bure Equity
Powercell
Ratos
Mest sålda
Sinch
SEB
Evolution Gaming
Nordea
Husqvarna
Telia Company
Swedbank
Swedish Match
Astrazeneca
Securitas