Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nekas bygga radiomast vid Nackareservatet av HD



Foto: Hasse Holmberg/TT
Ladda ner handlingar

Det blir ingen ny radiomast för kommersiell radio i anslutning till Nackareservatet.
Det slår Högsta domstolen fast och konstaterar att ett beviljat bygglov skulle kunna öppna för byggen i området, som i sin tur skulle kunna bidra till ”en påtaglig skada på ett särskilt skyddsvärt naturområde”.

Bauer Media sänder framförallt kommersiell radio och ville därför bygga en 212 meter hög radiomast och två teknikbodar i Nacka kommun, strax väster om ett naturreservat. Fastigheten där masten skulle byggas och reservatet är båda delar av ett naturområde som på grund av kultur- och naturvärden är av riksintresse för friluftslivet i Stockholms län. Området saknar också detaljplan och områdesbestämmelser.

Bolaget nekades bygglov av Miljö- och stadsbyggnadsnämnden och mark- och miljödomstolen, men fick rätt i mark- och miljööverdomstolen som ansåg att ”den ansökta åtgärden innebär en lämplig markanvändning” samt att skäl saknades för att avslå ansökan med hänvisning till 2 kap. plan- och bygglagen. Målet återförvisades därför till Miljö- och stadsbyggnadsnämnden för fortsatt handläggning.

Domen kom dock att överklagas till Högsta domstolen, som nu fastställer mark- och miljödomstolens domslut och avslår ansökan om bygglov.

Skulle öppna för fler byggen inom området

Högsta domstolen skriver i domen att kommersiell radio visserligen är ett skyddsvärt enskilt intresse som fyller en en samhällsfunktion som är skyddad av yttrandefrihetsgrundlagen. Bygglovet berör dock ”ett mycket storstadsnära och vidsträckt område som är av riksintresse genom sin stora betydelse för friluftslivet i Stockholmsområdet”. Ett uppförande av masten skulle dessutom, enligt HD, ”påverka landskapsbilden” och att det tidigare har uppförts master inom områden kan inte heller tillmätas ”någon nämnvärd betydelse vid den intresseavvägning som nu ska göras”.

HD anser också att ett bifall till Bauer Medias ansökan skulle kunna ”öppna” för fler byggen på platsen, och ett bygglov skulle därför kunna bidra till ”en
påtaglig skada på ett särskilt skyddsvärt naturområde”. Dessutom står att läsa i kommunens översiktsplan att nya åtgärder endast kan komma ifråga om de rör rekreation och inte skadar riksintresset och naturvärdena”.

Mot bakgrund av detta avslås bygglovsansökan och mark- och miljödomstolens dom fastställs.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons