Nedsatt förmåga till självkontroll inte motbevisad – 18 år för brutalt kvinnomord

Det fanns visserligen "ett antal tungt vägande och mycket försvårande omständigheter" när mannen mördade sin hustru. Bland annat stympade han hennes ansikte. Åklagaren har dock inte mot-bevisat mannens påstående om att han till följd av en personlighetsstörning har haft nedsatt förmåga att kontrollera sitt handlade och mannen döms därför till 18 års fängelse.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.