En EU-granskning av miljöpåståenden i reklam visade att nästan hälften av påståendena var överdrivna, vilseledande eller vaga.
Konsumentverket presenterar i dag resultatet av en EU-granskning som har gjorts tillsammans med flera andra konsumentmyndigheter inom EU. I granskningen har man gått igenom miljöpåståenden i reklam. Nästan hälften av de 344 granskade påståendena visade sig vara överdrivna, vilseledande eller vaga, skriver Konsumentverket
Hållbara val
”Allt fler konsumenter strävar i dag efter att göra hållbara val. Något som kan utnyttjas av företag som utnyttjar det i sin reklam. På engelska kallas det för ”greenwashing” och handlar om att få en produkt att framstå som ”grön” utan att kunna visa på vilket sätt den är det”, skriver Konsumentverket och förklarar att det är bakgrunden till varför EU har koordinerat en stor granskning av miljöpåståenden i reklam för att få en bild av hur utbrett problemet är.
Fokuserat på reklam på nätet
Granskningen har fokuserat på produkter som marknadsförs på nätet, som till exempel kosmetika, kläder och hushållsmaskiner. ”Gröna” påståenden i reklamen för dessa produkter jämfördes med den information som fanns att tillgå i anslutningen till marknadsföringen.
Granskningen visar att i mer än hälften av fallen lämnade näringsidkaren inte tillräcklig information för att konsumenterna skulle kunna bedöma påståendets riktighet.
I 37 procent av fallen inkluderade påståendet vaga och allmänna uttalanden som ”medveten”, ”miljövänlig”, ”hållbar” som syftade till att förmedla konsumenternas obestämda intryck av att en produkt inte hade någon negativ påverkan på miljön.
Dessutom hade näringsidkaren i 59 procent av fallen inte tillhandahållit lättillgängliga bevis för att stödja sitt påstående.
Totat var resultatet var nedslående. Nästan hälften, 42 procent, av de granskade påståenden uppfyllde inte det krav som lagen kräver på vederhäftighet