Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Moderatförslag: Justitierådsjobb ska annonseras



Nyligen presenterade Justitieminister Beatrice Ask ett förslag om att bredda rekryteringen till domaryrket, bland annat ska advokater och professorer kunna söka tjänsten som domare i hovrätt och tingsrätt.
Riksdagsledamoten Henrik von Sydow vill ta ett steg till och annonsera ut landets högsta domarjobb, de i Högsta domstolen och Regeringsrätten, uppger Svenska Dagbladet.
En nämnd med hög grad av oberoende ska sedan föreslå lämpliga kandidater till regeringen.

-Annonser skulle göra det möjligt för alla intresserade i hela landet, inte bara i maktens närhet, att på lika villkor söka också de högsta domarämbetena. Det är en viktig demokrati- och jämställdhetsreform säger Henrik von Sydow till Svenska Dagbladet.

Grundlagsutredningen, där Henrik von Sydow är ledamot, utreder nu frågan.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons