Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Missbrukare som behövde vård fick sitta fem dygn i arrest – hård kritik från JO



 

I en anmälan till JO riktade två chefer vid socialtjänsten i Trelleborg klagomål mot Polismyndigheten i Skåne. Anmälan gällde en missbrukare som polisen skulle ha fört till ett vårdhem.

Enligt anmälan hade socialnämnden i Trelleborg i augusti förra året beslutat att omedelbart en man enligt lagen om vård av missbrukare (LVM). Då det inte fanns någon transport som kunde köra 70 mil till det anvisade LVM-hemmet fördes mannen till en arrestcell hos Polismyndigheten i Skåne.

Omhändertagandet skedde på en fredag och polisen ska enligt anmälan ha uppgett att en transport var bokad och att mannen skulle föras till hemmet tidigast morgonen efter. Men följande måndag lämnade LVM-hemmet besked om att transporten hade blivit fortsatt fördröjd och att den i stället skulle genomföras tisdag morgon.

På tisdagen meddelade LVM-hemmet att mannen inte hade kommit fram och socialnämnden ska enligt anmälan då ha försökt nå arresten via telefon utan resultat. Transporten genomfördes sedan onsdag morgon.

Cheferna vid socialnämnden menar i anmälan att fem nätter i en arrest är en orimligt lång tid för en person som omhändertagits för vård, särskilt då personen redan befinner sig i en utsatt situation och behöver vård.

Enligt polisens redogörelse var det transporttjänsten som flera gånger sköt upp transporten till LVM-hemmet, trots att polisen tryckt på för att mannen skulle få lämna arresten och komma till ett vårdhem.

Polisen uppger att man delar socialtjänstens bedömning att vistelsen i arresten inneburit stor påfrestning för den omhändertagne mannen. Enligt redogörelsen skulle polisen ha undersökt möjligheten till en polisiär transport när transporttjänsten igen och igen sköt upp mannens flytt.

Polismyndigheten i Skåne medger också i ett yttrande till JO att ”även om rättsläget är oklart torde utrymmet att ta någon i förvar som är föremål för en handräckningsåtgärd vara klart begränsat”.

Justitieombudsmannen Cecilia Renfors riktar i sin bedömning kritik mot polisen för agerandet:

”Trots oklarheter får rättsläget anses innebära att det finns en möjlighet till förvarstagande i samband med handräckning. Denna möjlighet ska dock utnyttjas restriktivt. Utgångspunkten ska vara att den person åtgärden avser inte förvaras under mer ingripande former än nödvändigt. Den som har omhändertagits på grund av vårdbehov bör givetvis snarast möjligt föras till det behandlingshem som har bedömts kunna tillgodose detta behov. Den tid som en missbrukare tillbringar i förvar ska därför vara så kort som möjligt.”

JO fortsätter:

”Mot den bakgrunden var det oacceptabelt att låta den enskilde tillbringa fem dygn i arresten i avvaktan på transport. Som polismyndigheten själv konstaterat borde myndigheten ha agerat mer kraftfullt för att förkorta denna tid. Jag är mycket kritisk till polismyndighetens hantering. Det är angeläget att myndigheten ser över rutinerna på detta område.”

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons