Transaktionsvärdet i svenska börsnoteringar föll med 80 procent från 3,1 miljarder till 611 miljoner dollar på svenska marknadsplatser.
Det framgår av EY Global IPO Trends för tredje kvartalet 2026.
Samtidigt ökade transaktionsvärdet med 28 procent i Europa.
Trots stigande räntor, höga energipriser och fortsatt geopolitisk osäkerhet höll den globala IPO-marknaden farten uppe under tredje kvartalet. Globalt genomfördes 387 noteringar till ett transaktionsvärde om 95,6 miljarder dollar, en ökning med 84 procent jämfört med samma kvartal 2025.
Det framgår av EY Global IPO Trends.
Hittills i år har 908 bolag noterats globalt och transaktionsvärdet som uppgick till 290 miljarder dollar är mer än dubbelt så stort som under motsvarande period förra året.
Det är bolag inom AI och AI-relaterad infrastruktur, som halvledare, datacenter och robotik, som drar till sig mest kapital, framför allt i USA och Asien.
Svenska marknaden
Under årets första nio månader genomfördes nio börsnoteringar på svenska marknadsplatser, jämfört med tio under samma period 2025. Transaktionsvärdet föll däremot från 3,1 miljarder till 611 miljoner dollar, en minskning med 80 procent. Detta beror på att årets noteringar är betydligt mindre, skriver EY i rapporten.
Vidare framgår det av EY Global IPO Trends att den genomsnittliga noteringen inbringade 68 miljoner dollar, jämfört med 308 miljoner dollar under motsvarande period 2025. Medianvärdet minskade betydligt mindre, från 106 till 57 miljoner dollar, vilket tyder på att det framför allt är de större affärerna som saknas.
Årets största svenska notering, Silex Microsystems, inbringade 216 miljoner dollar och är den tionde största i Europa hittills i år. Under motsvarande period i fjol inbringade Asker Healthcare ensamt över en miljard dollar, och Stockholm stod för fyra av Europas tio största noteringar.
Skillnad mot resten av Europa
Enligt EY Global IPO Trends skiljer sig utvecklingen från den i Europa som helhet, där både antalet noteringar och transaktionsvärdet har ökat med över 20 procent. Sammantaget har den genomsnittliga svenska noteringen gått från att vara mer än dubbelt så stor som den europeiska till att vara drygt hälften så stor. I fjol var en genomsnittlig svensk notering 2,4 gånger så stor som en genomsnittlig europeisk notering. I år uppgår motsvarande förhållande till 0,6, skriver EY i rapporten.
– Stockholm har haft ett jämnt flöde av noteringar i år, men det är de mindre och medelstora bolagen som tagit steget. De riktigt stora affärerna, som Asker och NOBA i fjol, har uteblivit. I ett avvaktande marknadsläge är det naturligt att de större bolagen väljer att vänta, säger Andreas Dalhäll, partner och IPO Leader för EY i Norden och Sverige, i ett pressmeddelande.
Tredje kvartalet i Sverige
Under tredje kvartalet genomfördes fyra börsnoteringar på svenska marknadsplatser, jämfört med tre under samma kvartal 2025. Transaktionsvärdet minskade från 952 till 120 miljoner dollar.
Samma mönster syns i Norden som helhet. Antalet nordiska noteringar hittills i år har ökat från 15 till 23, samtidigt som transaktionsvärdet har minskat med 29 procent till 2,4 miljarder dollar.
Försvarsindustrin lockar kapital
I Europa har bolag inom försvar, infrastruktur, energi och AI-relaterade sektorer mött starkt investerarintresse under året.
Försvarsindustrin står för den enskilt största delen av Europas IPO-kapital hittills i år. Sex noteringar inom flyg och försvar har tillsammans tagit in 5,1 miljarder dollar, drygt 40 procent av Europas samlade transaktionsvärde, mot inga alls under samma period i fjol.
– Försvar, infrastruktur och energi är sektorer som investerarna aktivt söker sig till i Europa just nu, och det är där kapitalet samlas. Linjemontage och Axvik är två svenska exempel på bolag som ligger rätt i tiden. Om Sverige ska ta tillbaka sin position på Europas IPO-marknad behöver vi se fler och större bolag i de här sektorerna ta steget till börsen, säger Andreas Dalhäll.
Inför Fjärde kvartalet
EY skriver vidare att den globala IPO-marknaden går in i det fjärde kvartalet med en bred sektorövergripande aktivitet och en positiv utveckling för nyligen börsnoterade aktier. EY menar dock att motvinden samtidigt tilltar där stigande räntor, däribland räntehöjningar från både Fed och ECB, oro för takten i AI-investeringarna samt mellanårsvalet i USA i november kan påverka tidpunkten för bolagens börsnoteringar.
– Marknaden är avvaktande just nu. Kapital finns för bolag med bevisad lönsamhet och tydliga tillväxtplaner, och läget kan vända snabbt. Noteringar av fjolårets storlek ser vi dock inte framför oss i år. För små och medelstora bolag är förutsättningarna i stort sett desamma som för de stora, medan mikrobolagen troligen har det tuffare, säger Andreas Dalhäll.