Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Mikael Spångberg lämnar Brummer & Partners



Mikael Spångberg, förvaltare av Brummer & Partners-fonden BMS. Foto: Brummer & Partners

Mikael Spångberg, vd för BMS, som för mindre än ett år sedan lyftes fram som arvtagare till Brummerimperiet, lämnar Brummer & Partners.

– Var sak har sin tid, säger Mikael Spångberg i en kommentar till Dagens Industri om beskedet att han lämnar Brummerimperiet.

Han anger privata skäl som förklaring till att han lämnar Brummer och Partners. 

Navet i Brummerimperiet

Mikael Spångberg har varit vd för fonden Brummer Multi-Strategy, eller BMS, som är navet i Brummerimperiet. BMS investerar i en rad underliggande hedgefonder. 

Patrik Brummer, 72, pekade i DI Weekend för mindre än ett år sedan ut just Mikael Spångberg som arvtagare och nyckelspelare i koncernen.  

Nya roller

Enligt DI får Kerim Celebi nu en ny titel som portföljförvaltare. Markus Wiklund, tidigare vice vd, blir ny chef för BMS medan Andreas Ekenbäck utnämnts till ny riskchef. 

Under 2021 har tillgångarna i BMS ökat med 5,9 miljarder, till knappt 40 miljarder, drivet av ökat intresse från internationella kunder. 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons