Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Migrationsverket: Ingen ska utvisas eller avvisas till Ukraina



Foto: Emilio Morenatti/TT

Efter Rysslands invasion av Ukraina har nu Migrationsverket fattat ett så kallat rättsligt ställningstagande.
Man beslutar bland annat att stoppa alla ut- och avvisningar till Ukraina.

I det rättsliga ställningstagande tar Migrationsverket ställning till frågorna om prövningen av skyddsbehov för medborgare hemmahörande i Ukraina och verkställighetsstopp av avvisnings- och utvisningsbeslut till Ukraina som vunnit laga kraft.

Svårbedömd

Migrationsverket konstaterar att ”den politiska situationen och säkerhetsutvecklingen i Ukraina för närvarande är svårbedömd”. Det är också, skriver man, svårt att få en säker bild av hur situationen kommer utvecklas, på både lång och kort sikt.
”Den rådande osäkerheten innebär att det i nuläget inte går att med tillräcklig säkerhet göra en framåtsyftande bedömning av behovet av skydd för personer hemmahörande i Ukraina.”

”Därför gör Migrationsverket bedömningen att asylärenden, det vill säga ansökningar om skydd, som rör personer från Ukraina tills vidare inte ska avgöras då det krävs ytterligare landinformation för att göra en rättssäker bedömning av skyddsbehovet.”
Detta omfattar, som huvudregel, både att avslå ansökan om skydd som att bevilja skyddsstatus och därmed uppehållstillstånd.

Verkställigheter

Vad gäller ut- och avvisningar skriver Migrationsverket i det rättsliga ställningstagandet att det ”mot bakgrund av läget bedömer biträdande rättschefen att ingen verkställighet för närvarande får ske av lagakraftvunna avvisnings- eller utvisningsbeslut till Ukraina.”

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons