– Expansionen beror enbart på en förväntad ökning av migrationsmål. Det rör sig om tusentals ärenden. Våra nya arbetare ska nu utbildas och introduceras inför ett ökat antal mål under september, säger Lars Sjöström till Sydsvenskan.
De nyanställda är till stor del jurister med olika funktioner – som rådmän, föredragande jurister och nyexaminerade domstolshandläggare.
Femton av av anställningarna är ettårskontrakt eftersom domstolen inte kan säga exakt hur stor ökningen av mål blir och hur länge ökningen kommer att hålla i sig.
Sydsvenskan skriver vidare att drygt hälften av de nya arbetsplatser kommer förläggas i Överförmyndarens gamla kontor som ligger i anslutning till Förvaltningsrättens lokaler.
Antalet anställda på Förvaltningsrätten i Malmö är nu uppe i 320 personer och domstolen är den fjärde största domstolen i Sverige.