Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Microsoft tvingas böta 4,7 miljarder för konkurrensbrott




2009 lovade datorjätten EU att ge sina kunder möjlighet att välja webläsare istället för att vara hänvisade till Microsofts egna Internet Explorer. Ett löfte som senare blev lagligt bindande, uppger Ekot. 

Enligt EU-kommissionen har företaget dock brutit mot löftet under drygt ett års tid genom att de cirka 15 miljoner kunder som köpte Windows 7 då inte kunde göra egna val av webbläsare i en så kallad dialogruta i Windows.

På onsdagen beslutade kommissionen om att Microsoft ska betala miljardböter till EU för det inträffade.  

– Beslutet, som togs i dag, innebär böter på 561 miljoner euro mot Microsoft för den här mycket allvarliga överträdelsen, säger EU:s konkurrenskommissionär Joaquin Almunia till Ekot.

Enligt företaget beror överträdelsen på ett tekniskt missöde kopplat till en uppgradering av Windows 7, skriver Ekot. 

 

Foto: Scanpix

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons