Utöver böter har mjukvarujätten tvingats utge skadestånd till bland annat Real Networks, som tappat användare på grund av det sätt Microsoft integrerat sina produkter med varandra.
Microsoft misstänks nu på nytt för missbruk av dominerande ställning. Kommissionen ska ta ställning till om Microsoft försvårat för andra tillverkare att göra sina produkter kompatibla med Windows. Misstankarna gäller bland annat Office-paketet och webbläsaren Internet Explorer. Enligt Opera har Microsoft liksom i fallet med Media Player försvårat användningen av alternativa webbläsare.
Text: Fredrik Olsson
Microsoft misstänks för nya konkurrensbrott
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångLediga jobb
Advokatfirman Salomonsson & Jovicic söker en biträdande jurist och en advokat till Uppsala
Advokatfirman Salomonsson & Jovicic
Erfaren jurist till rättsenheten på TLV
TLV
Vill du arbeta som advokat på en av Skånes ledande brottmålsbyråer?
Bergdahl & Johansson Advokatbyrå
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler