Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Michael Wolf ny styrelseordförande i SIBS



Michael Wolf anländer till Polarpriset 2022 tillsammans med Lili Assefa. Foto: Jessica Gow / TT

Bostadsbyggaren SIBS har valt Michael Wolf till styrelseordförande.

SIBS har under en bolagsstämma torsdagen valt Michael Wolf till styrelseordförande. 

– Vi är glada över att ha fått in Michael som ordförande. En oberoende styrelseordförande med Michaels personlighet och imponerande erfarenhet kommer att vara en stor tillgång för att ta nästa steg med SIBS Group. Med just denna breda erfarenhet, strategiska förmåga och handlingskraft är Michael ett starkt tillskott för att ytterligare accelerera vår tillväxt och för internationell expansion, säger Erik Thomaeus, vd för SIBS.

SIBS, som grundades 2016, har färdigställt och förvaltar över 1 200 bostäder i bland annat Stockholm, Örebro och Lund, med ytterligare bostadsprojekt under utveckling i flera svenska städer och har en byggrättsportfölj om cirka 11 500 lägenheter.

Brist på prisvärda bostäder

”Efter att ha etablerat sig i Sverige står bolaget nu redo för en internationell expansion där man genom licensiering och partnerskap erbjuder sitt innovativa koncept på fler marknader”, framgår det av pressmeddelandet. 

– Bristen på prisvärda bostäder, där människor både kan och vill bo, är en global samhällsutmaning. SIBS har med sitt digitala och skalbara byggsystem visat att svensk innovationskraft kan vara med och skapa lösningar på bostadsbristen, världen över. Resan har hittills varit mycket imponerande, och bolaget står inför en internationell expansion med utveckling inom nya affärsområden och på nya marknader. Jag ser fram emot att tillsammans med styrelsen och ledningen bygga vidare på bolagets starka infrastruktur och skalbara plattform för en fortsatt lönsam tillväxt, säger Michael Wolf.

Michael Wolf är partner på Bellbird sedan 2017 och industriell rådgivare till private equity-bolag, samt rådgivare till och investerare i ett antal startups och scale up-bolag. Han är tidigare vd för Swedbank och Intrum, samt haft ledande befattningar på Skandia och SEB. Han är för närvarande även ordförande i Diakrit AB och Namur C-Factory A/S, samt styrelseledamot i Ropo Capital OY och Nordic Investment Opportunities AS.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons