Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Med fem år framför sig i rättssalen – ”hellre 200 miljoner till advokater än 100 miljoner i förlikning”

Arbetsrätt
Publicerad: 2016-02-02 12:04
Finansmannen Mats Qviberg tar hellre fighten än förlikas. Foto: Magnus Laupa/LY

Snart kliver finansmannen Mats Qviberg in i Stockholms tingsrätt. Sedan räknar han med minst fem år av processer kopplade till den kraschade HQ Bank. Förlikning är inget alternativ, menar han. "Jag betalar hellre 200 miljoner till advokater i stället för att förlika mig för 100 miljoner", säger han till Dagens Juridiks systerpublikation Legally yours".


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.