Kammarkollegiet har vid två tillfällen ålagt bolaget att ställa säkerhet enligt resegarantilagen. Hittills har ett av de tidigare förelagda vitena dömts ut.
Konsumentombudsmannen gör gällande att Brigante fortsätter att bryta mot marknadsföringslagen, och yrkar att förbudet ska förenas med ett kännbart vite.
Enligt MD:s praxis är ett åsidosättande av bestämmelserna i 1 § resegarantilagen är otillbörligt enligt den äldre marknadsföringslagen. Domstolen konstaterar att det enligt den svarta listan i den nya marknadsföringslagen är otillbörligt att ”ange eller på annat sätt skapa intryck av att det är lagligt att sälja en produkt när så inte är fallet”.
MD förutsätter genomsnittskonsumenten att produkter som marknadsförs öppet är lagliga. Domstolen finner att marknadsföring i strid mot resegarantilagen skapar ett oriktigt intryck. Därmed bifaller MD Konsumentombudsmannens yrkande. Förbudet förenas med ett vite om 750 000 kronor.
Fredrik Olsson