Konsumentombudsmannen, KO, yrkade att Marknadsdomstolen, MD, skulle förbjuda ebookers Scandinavia, Mr Jet, att sluta använda en säljmetod som innebär att Mr Jet vid försäljningen av resor på internet förkryssat vissa tillvalstjänster. För att konsumenterna inte skulle bindas av de erbjudna tillvalen krävdes att konsumenterna självmant avmarkerade erbjudandena.
KO gjorde gällande att säljmetoden var otillbörlig i första hand för att det inte är tillåtet att kräva betalning för levererade men inte beställda varor enligt den så kallade svarta listan som är en del av ett EG-direktiv, i andra hand för att det är fråga om vilseledande marknadsföring, i tredje hand för att det är fråga om aggressiv marknadsföring och i fjärde och sista hand för att säljmetoden i vart fall strider mot god marknadsföringssed då den utgör dels negativ avtalsbildning och dels ett vilseledande.
MD konstaterar inledningsvis att de åberopade bestämmelserna i svarta listan inte är tillämpliga. Vidare är det inte heller fråga aggressiv marknadsföring då säljmetoden inte varit särskilt pådrivande. I frågan om vilseledande marknadsföring finner MD att det är mest ändamålsenligt att säljmetodens lagenlighet istället prövas mot generalklausulen om god marknadsföringssed.
MD finner att parterna är överrens om att säljmetoden utgör negativ avtalsbildning men att Mr Jet gjort gällande att det rör sig om en lindrig variant. MD anser att metoden i vart fall bär nära släktskap med negativ avtalsbildning och att redan detta talar för att förfarandet strider mot god marknadsföringssed. MD finner att Mr Jets säljmetod måste anses ägnad att ”på ett försåtligt sätt få kunden att förbise att beställningen skulle inkludera tillvalen, om dessa inte avmarkerades.”
Vid en samlad bedömning finner MD Mr Jets förfarande strider mot god marknadsföringssed, att marknadsföringen är otillbörlig och ska förbjudas. MD förbjuder därför Mr Jet vid vite av 750 000 kronor att vid marknadsföring av resor på internet lämna konsumenterna erbjudande om tilläggsprodukter som har markerats i förväg och som innebär att aktiv handling krävs om produkten inte önskas.
Veronica Hult
veronica.hult@dagensjuridik.se