Mannen och kvinnan hade under 1970-talet ett förhållande, vilket resulterade i två barn. Efter det att förhållandet upphört, hjälpte mannen kvinnan år 1997 med att köpa den nu aktuella bostadsrätten. För att reglera sina mellanhavanden skrev parterna ett avtal, som sammanfattningsvis innebar att kvinnan skulle amortera och betala ränta på lånet om 100 000 kronor tills detta var betalt. Efter att kvinnan fullgjort sina plikter enligt avtalet skulle äganderätten till bostadsrätten övergå från mannen till kvinnan. Inledningsvis betalade kvinnan regelbundet, men under en längre finansiell svacka upphörde inbetalningarna helt, för att sedan återupptas.
Efter Blekinge tingsrätt kommer fram till att mannen genom sin långa passivitet accepterat att avtalet fortsatte att löpa trots perioden med uteblivna betalningar, och därför är skyldig att medverka till att äganderätten till bostadsrätten övergår till kvinnan sedan hon i september 2006 betalat den ursprungligt överenskomna köpeskillingen om 100 000 kronor plus ränta, för bostadsrätten som numera är värd mellan 650 000 och 850 000 kronor.
Eftersom kvinnan har ett befogat anspråk på att mannen undertecknar överlåtelsekontrakten finner tingsrätten, med tanke på bostadsrättens marknadsvärde, att ett vitesbelopp uppgående till 850 000 kronor bör tillämpas.