Bolaget påfördes arbetsgivaravgifter och skattetillägg för bekostnader av delägarnas förmåner i form av datorer, internetuppkoppling och telefon i hemmen. Skatteverket beslutade också att inte medge avdrag för ingående mervärdesskatt.
Enligt MAQS Law Firm har länsrätten fel när den utgår från att delägarna själva kan välja om de vill arbeta hemifrån eller inte. Som stöd för sin talan har byrån anfört att delägare är skyldiga att arbeta efter kontorstid. Utrustningen har enligt bolaget använts både för kontakt med byråns olika kontor och för direktkontakt med klienter.
Skatteverket fann att såväl datorutrustning som internetuppkoppling utgjorde privata levnadskostnader för de anställda. Länsrätten gav dock bifall till bolagets talan vad gäller tillgången till internetuppkoppling, och uttalade att tillgång till e-post och internet dygnet runt ansågs vara väsentlig betydelse för att delägarna skulle kunna utföra sina arbetsuppgifter.
Bolaget har vidhållit sin talan i kammarrätten, som i likhet med länsrätten konstaterar att utrustningen är att betrakta som insparande av normala privata levnadskostnader som följaktligen ska förmånsbeskattas. Domstolen avslår överklagandet.
Text och bild: Fredrik Olsson