Mannheimer Swartling har biträtt ett antal personer i ett skattemål i Regeringsrätten.
Personerna var ledande befattningshavare och hade investerat i aktier i det företag där de var anställda. Samtidigt hade dessa personer i avtal accepterat vissa förfoganderättsinskränkningar kopplade till sitt ägande. Frågan rörde om nyckelpersonernas aktievinst skulle beskattas som kapital- eller tjänsteinkomst.
Domstolen ger de skattskyldiga rätt och fastslår att vinsterna ska beskattas som inkomst av kapital, vilket innebär lägre skatt och att några arbetsgivaravgifter inte ska utgå.
Regeringsrättens dom blir prejudicerande och får mycket stor betydelse; framförallt för riskkapitalbranschen och för personer i ledande ställning i bolag kontrollerade av riskkapitalbolag.
Mannheimer Swartlings team i skattefrågorna leddes av Martin Nilsson och Anders Erasmie.
Mannheimer Swartling vinner prejudicerande skattemål
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Event & nätverk
Lediga jobb
FB Advokat söker biträdande jurister
FB Advokat
Advokat eller senior biträdande jurist, gärna med intresse för ekobrott
Ternert Wikerstål Advokater
Biträdande jurist med särskild inriktning mot hyresrätt
Kilpatrick
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden