Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Man mördad med 215 knivhugg – duo döms till livstid och 14 års fängelse


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Bilden på kniven kommer från en annan förundersökning. Foto: Polisen
Ladda ner handlingar


Hösten 2013 fick polisen tips om att ett mord hade begåtts i en lägenhet i Helsingborg. Anmälaren berättade att två män bland annat hade lånat skor av henne för att sedan lämna tillbaka dem blodiga.

I lägenheten påträffades också kroppen efter en 30-årig man, som utsatts för omfattande knivvåld. Rättsmedicinsk undersökning visade att kroppen hade cirka 215 skador från skärande och stickande våld.

Två män, 27 och 24 år gamla, fälls nu i tingsrätten för mordet.

24-åringen låg sedan tidigare i konflikt med 30-åringen på grund av ett slagsmål mellan männens hundar. Han uppgav att det hade ”slagit slint i huvudet” på honom när de tre männen varit i lägenheten. 24-åringen hade då hämtat en kökskniv och huggit 30-åringen i halsen när han lagt sig i sängen för att sova. 27-åringen skulle samtidigt ha hållit en kudde för ansiktet på honom.

Efter det hade en tumultartad situation uppstått där männen förflyttat sig runt i lägenheten och 30-åringen fått motta knivhugg till dess att han kollapsat på golvet. 27-åringen skulle ha avslutat dödsmisshandeln genom att stampa 30-åringen i nacken och skära halsen av honom.

27-åringen erkände medhjälp till grov misshandel och vållande till annans död, men förnekade att han hade utdelat några knivhugg och sade sig inte ha varit införstådd med att döda 30-åringen.

Tingsrätten godtar 27-åringens uppgifter om att han inte varit delaktig i det livsfarliga våldet mot 30-åringen, utan att han endast hållit kudden mot hans ansikte och slagit och sparkat mot honom i det efterföljande tumultet.

27-åringen har dock berättat att 24-åringen i förväg sagt att han villa döda 30-åringen. 27-åringen blev dessutom ”förvånad” när 30-åringen inte dog av det första knivhugget i halsen utan ”for upp ur sängen”. Även i det efterföljande skedet måste han ha varit införstådd med att händelsen skulle få dödlig utgång.

Tingsrätten anser därför att 27-åringen ska dömas som medgärningsman tillsammans med 24-åringen. Han har dock inte varit delaktig i planeringen och inte heller utövat något av det livsfarliga och dödande våldet. Ett tidsbestämt fängelsestraff är därför tillräckligt och han döms nu till 14 års fängelse.

24-åringen har gått till knivangrepp mot en person i ”en fullständigt försvarslös och skyddslös position” som sovit i sängen och dessutom varit påverkad av alkohol. Gärningen har präglats av brutalitet och grymhet och förloppet har varit utdraget och gett upphov till svårt lidande och stor dödsångest.

Tingsrätten betonar även att mordet har varit helt oprovocerat och motiverats med ett krav på en skuld för veterinärkostnader som inte ens existerat.

24-åringen har efter mordet försökt röja undan bevis och även sökt igenom lägenheten efter saker att stjäla – något som även det är försvårande. Med hänsyn till de försvårande momenten finner tingsrätten att 24-åringen ska dömas till livstids fängelse.

Männen ska också betala drygt 120 000 kronor i skadestånd med anledning av mordet.

 

Foto: TT

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons