De två unga männen följde med litauerna i en bil för att peka ut huset. Senare samma kväll återvänder litauerna för att stjäla vapen, pengar och andra värdeföremål, men blir överraskade av husägaren. Denne misshandlas mycket svårt med slag, sparkar och stampningar främst mot ansiktet och huvudet när han försöker freda sig och sin egendom.
Misshandeln skedde i anslutning till husets huvudentré, i hallen samt ute på trappan och på gårdsplanen utanför huset. Det är också i dörren till sitt hus som mannen senare hittas död, framstupa med ansiktet placerat i en skål. Han hade avlidit på grund av att han hade andats in blod från sina aniktsskador. En hjärnskada kan ha varit en bidragande orsak till mannens död.
Det är oklart om männen fick med sig någon egendom från huset; vapenskåpet var inte uppbrutet, men blod från mannen fanns både på detta och på hans egen plånbok.
De båda litauerna döms till 10 års fängelse vardera för mord, samt utvisning. De ska även utge 50 000 kronor i skadestånd till mannens före detta hustru, deras två gemensamma barn och mannens mor. De två yngre männen döms till två månaders fängelse respektive villkorlig dom och 60 dagsböter å 200 kronor för medhjälp till försök till grov stöld.