Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Män åtalas i unikt utpressningsmål – ”första gången ett fall som detta hamnar i en västerländsk domstol”



 

Enligt åtalet ska två svenska medborgare, 18 och 21 år gamla, per telefon ha tagit kontakt med en svensk-eritreansk kvinna och krävt en lösensumma på 33 000 dollar, motsvarande cirka 240 000 kronor, för en släkting till kvinnan som hölls fängslad i Sinaiöknen.

Männen ska även enligt åtalet ha hotat att mörda den fängslade mannen om hon inte betalade. 

Enligt Amnesty International är åtalet vid Solna tingsrätt unikt eftersom det enligt deras bedömning är ”första gången ett fall som detta hamnar i en västerländsk domstol”, skriver tidningen.

Att det har lett till åtal i det här fallet beror, enligt åklagare Krister Petersson, på att man har anlitat kumpaner i Sverige för att driva in lösesummorna. De misstänkta kumpanerna har polisanmälts och vilket nu har lett till åtal.  

Förutom åtalet mot 18-åringen och 21-åringen åtalar åklagaren även tre personer för förberedelser till mord. En av dem ingår även i åtalet för utpressning, uppger tidningen.  

 

Foto: Ghristine Olsson / Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons