Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Mamma ”flydde” med barnen efter förlorad vårdnadstvist – döms till fängelse

Nyheter
Publicerad: 2015-06-10 13:50

När pappan fick ensam vårdnad tog mamman barnen och flydde utomlands - enligt henne själv för att skydda dem från våld och sexuella över-grepp från pappan. Hovrätten konstaterar nu att det är oacceptabelt att en förlorande part i en vårdnadstvist tar lagen i egna händer. Mamman döms därför till åtta månaders fängelse för grov egenmäktighet med barn.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.