Hoppa till innehåll
Nyheter

Målsägande och vittnen ska skyddas med kontaktförbud



Justitieminister Gunnar Strömmer (M). Foto: Oscar Olsson / TT

Kontaktförbud ska kunna användas i syfte att skydda målsägande och vittnen i rättsprocesser.
Det föreslår regeringen i en lagrådsremiss.

Regeringen aviserade under måndagen att man vill utöka möjligheterna att meddela kontaktförbud.

I en lagrådsremiss lämnas därför förslag som innebär att kontaktförbud ska kunna meddelas i fler fall, att de ska kunna omfatta större geografiska områden och att kontaktförbud i fler fall ska kunna förenas med fotboja.

Regeringen föreslår också att kontaktförbud ska få meddelas för att skydda målsägande och vittnen i en rättsprocess samt att beslut om kontaktförbud ska få delges genom husrannsakan.

Fler kontaktförbud

Förra veckan rapporterade Dagens Juridik att antalet meddelade kontaktförbud ökade under 2024. Totalt meddelades 2 750 förbud av landets åklagarområden – en ökning med knappt 250 förbud jämfört med 2023.

Med de nya förslag som regeringen nu lägger fram är förhoppningen att skyddet för kvinnor och barn som riskerar att utsättas för våld och andra kränkningar i nära relationer ska förbättras.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons