Målsäganden gjorde sig skyldig till rättegångsförseelse när hon kallade åklagaren ”fitta” under dennes plädering.
Det slår hovrätten fast och konstaterar att hon redan innan förseelsen tillrättavisats av ordföranden när det gällde språkbruket.
Det var under åklagarens slutplädering som målsäganden i ett brottmål kallade åklagaren för ”fitta”.
Tingsrätten bedömde uttalandet som otillbörligt och dömde henne därför att betala 500 kronor i penningböter för rättegångsförseelse.
Tappade kontrollen
Beslutet att döma målsäganden för rättegångsförseelse överklagades till hovrätten – som nu avslår överklagandet.
Målsäganden hävdade att åklagaren under förhöret med henne, på ett provocerande sätt, upprepat samma fråga flera gånger. Hon var också kritisk till att rättens ordförande lät detta fortgå – trots att hon tog illa vid sig av det som pågick. När åklagaren under sin slutplädering påstod att hon ljugit tappade hon under ett svagt ögonblick kontrollen.
Fastställer penningbot
Hovrätten konstaterar dock att hon redan under förhöret tillrättavisats av ordföranden när det gällde språkbruket. Hovrätten slår också fast att åklagaren ”på intet sätt uttalat sig provocerande eller haft ett provocerande tonläge”.
Att kalla en åklagare för ”fitta” är enligt hovrätten inte heller en förseelse av ringa karaktär – och penningboten på 500 kronor ska därför fastställas.