Mälardalens högskola blir universitet vid årsskiftet

Regeringen har fattat beslut om att göra Mälardalens högskola till universitet från och med årsskiftet. I slutet av förra veckan fattade regeringen beslut om namnändringen i högskoleförordningen och från och med 2022 kommer lärosätet nu att kunna examinera doktorer inom alla ämnen.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.