Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Lundin-målet återupptas – 90-årigt vittne ska höras



Kammaråklagare Henrik Attorps Foto: Claudio Bresciani

Kammaråklagaren Henrik Attorps vinner delvis gehör i Stockholms tingsrätt. Målet mot Lundin-topparna som nu ligger vilande återupptas för att åklagaren ska kunna säkra delar av den bevisning som han har i målet. 

Målet mot Lundin-topparna Ian Lundin och Alexandre Schneiter rörande medhjälp till folkrättsbrott ligger vilande i Stockholms tingsrätt i väntan på besked från Högsta domstolen. I HD har domstolen bett Riksåklagaren att svara på Alexander Schneiters yrkande om att åtalet mot honom ska läggas ned.

Samtidigt i tingsrätten har åklagarsidan bråttom att säkra bevisningen, det vill säga förhör från vittnen som ska ha sett krigsbrotten ägt rum i Sudan. Vittnena börjar nämligen bli gamla och en del är sjuka andra har redan avlidit.

Kammaråklagare Henrik Attorps har yrkat att tingsrätten håller bevisupptagning utom huvudförhandling med ett målsägande och två vittnen.

Målsäganden är 74 år, det första vittnet är 78 år och det andra blir 90 år i höst. Enligt åklagaren har de uppnått en sådan hög ålder att det kan befaras att deras hälsotillstånd snabbt kan försämras vilket kan betyda att de inte kommer att kunna infinna sig vid en huvudförhandling. 

Målsägandena har anslutit sig till åklagarens begäran. Alexandre Schneiter, Ian Lundin och Lundin Petroleum har motsatt sig begäran. 

Tingsrättens beslut

Nu har Stockholms tingsrätt tagit beslutet att målets handläggning återupptas och att förhör med det 90-åriga vittnet ska hållas utom huvudförhandling. Han ska närvara vid bevisupptagningen via videolänk från Tyskland. 

”Det är ännu inte klart när en huvudförhandling kan påbörjas. Det återstår emellertid en längre tid innan nu aktuella personer kan höras inom ramen för en sådan förhandling. N.N har uppnått en sådan aktningsvärd ålder att det ger anledning till allvarliga farhågor beträffande möjligheterna att bevisupptagningen verkligen kan komma till stånd vid huvudförhandlingen”, skriver tingsrätten.

För unga

Däremot avslås begäran om bevisupptagning utom huvudförhandling med den 74-åriga målsäganden och det 78-åriga vittnet. 

”Vad avser Y.Y och X.X har de däremot inte uppnått en sådan ålder att det redan av det skälet föreligger en påtaglig risk för att de inte ska kunna höras vid en framtida huvudförhandling. Begäran om bevisupptagning utom huvudförhandling med dem ska därmed avslås”, skriver tingsrätten. 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons