Hovrätten skärpte straffet till livstids fängelse för den 24-årige man som agerat chaufför under skjutningen vid en bensinmack i Kungens kurva, där en dödades och en annan skadades svårt.
Nu står det klar att HD inte prövar målet – därmed står livstidsdomen mot 24-åringen fast.
I början av juli skärpte hovrätten straffet för den 24-årige man som dömts för mordet på en bensinmack i Kungens kurva i januari förra året. I tingsrätten dömdes han till 17 år och 10 månaders fängelse, men hovrätten ändrade underinstansens dom och dömde 24-åringen till livstids fängelse.
24-åringen var förare av den bil från vilken minst 26 skott avlossades mot en annan bil. 17 av skotten träffade den andra bilen och en person avled. Det var dock inte den egentliga måltavlan för skjutningen och vem som avlossade skotten är fortfarande oklart.
Enligt hovrätten hade mannen, trots att han endast kört bilen och inte avlossat några skott gjort sig skyldig till ett mord och två mordförsök. Detta eftersom han begått brotten tillsammans och i samförstånd med en eller flera andra personer.
Enligt hovrätten var omständigheterna vid gärningarna så pass försvårande att livstids fängelse var motiverat.
HD avslår överklagandet
24-åringen kom sedan att överklaga livstidsdomen till Högsta domstolen, som nu avslår hans överklagande.
Därmed står domen mot honom fast.