Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Livstid för mordförsök på imam -”synnerligen försvårande omständigheter”

Nyheter
Publicerad: 2016-03-01 12:54
Demonstrationer utanför riksdagen efter attentatet mot imamen. Foto:TT

Hovrätten skärper straffet för den "torped" som försökte skjuta ihjäl den regimkritiker och imam i Strömsund som hade flytt från Uzbekistan. Trots att mordet aldrig fullbordades anser hovrätten att det finns "synnerligen försvårande omständigheter".


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.