Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Linklaters rådgivare till 3i



3i sålde aktieinnehavet i företagsservicebolaget Coor Service Management Group AB till riskkapitalbolaget Cinven.
Köpeskillingen uppgår till cirka fem miljarder kronor i skuldfritt bolagsvärde.
Linklaters arbetsgrupp bestod av jurister från kontoren i Stockholm och London under ledning av vd och delägare Peter Högström och biträdande jurist Roger Johnson, båda verksamma i arbetsgruppen Företagsförvärv & Bolagsrätt.

Cinven företräddes av Ashurst. Byråns team bestod av jurister från kontoren i London, Stockholm och Bryssel. I Stockholm var Jonas Bergh ansvarig delägare för M&A-teamet bestående av Vaiva Bugyté Eriksson  och Alexander Reid och Mats Rooth, ansvarig delägare för finansieringsteamet vilket även bestod av Susanne Bohman och Camilla Holmkvist.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons