Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Landslagsspelare överklagar misshandelsdom till Högsta domstolen – ”vi vet att chanserna är små”



Advokat Johan Eriksson


– Han vill inte bli dömd för något som han inte gjort, säger mannens advokat Johan Eriksson till Aftonbladet.

Det var i slutet av november förra året som hovrätten dömde 26-åringen till villkorlig dom och dagsböter för att ha misshandlat sin dåvarande fru. Han ålades även att betala skadestånd till exhustrun på 6 700 kronor.

26-åringen överklagar nu misshandelsdomen till Högsta domstolen och yrkar att helt frikännas från anklagelserna.

– Vi vet att chanserna är små att HD tar upp fallet, men vi anser att det finns punkter som motiverar att domstolen tittar på det här, säger advokat Eriksson till Aftonbladet.

 

Foto: Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons