Kammarrätten finner att ett produkten kan klassificeras som läkemedel. Kammarrätten påpekar att besvär med lederna kan bero på sjukdomar som artros och artrit men också på t.ex. åldrande eller överansträngning.
Läkemedelsbolaget har i sin marknadsföring inte gjort någon reservation med avseende på ledbesvär beroende på sjukdom.
Enligt kammarrätten ges den genomsnittligt välinformerade konsumenten genom marknadsföringen uppfattningen att LitoZin är verksamt även mot dessa typer av ledbesvär, däribland sådana sjukdomar som artros och artrit. Därmed ska LitoZin anses som ett läkemedel.
Läkemedelsverket har därmed haft fog att förbjuda bolaget att fortsätta försäljningen av LitoZin.
Läkemedelsverket förbjuder LitoZin
Nyheter från våra partners
Lindahls kontor i Malmö tilldelas Guldstolen
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
KASTELL TOPPAR TEAMET INOM TVISTLÖSNING MED FLERA SENIORA REKRYTERINGAR
Event & nätverk
Webbinarium: Agera i tid – chefens roll i ett hållbart arbetsliv
BG Institute
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Upphandlings-och avtalsjurist inom it och digitalisering
Stockholms Stad
Bolagsjurist NCC Building Sverige
NCC
Verksjurist till enheten för juridik
Sida