Kvinnas lögn om våldtäkt ”ytterst allvarlig” – döms till ett och ett halvt års fängelse

Kvinnan förfalskade bevisning och ljög om att hon hade hållits fången och våldtagits av en man som hade avslutat deras förhållande. Mannen anhölls och stora resurser lades på utredningen. Hovrätten konstaterar nu att kvinnans "hämndlystnad" och "uppdiktade brott" är "ytterst allvarligt". Hon döms därför till ett och ett halvt års fängelse.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.