En kvinna i 50-årsåldern döms till 18 års fängelse för att ha knivhuggit en 90-årig man till döds i dennes hem.
Kvinnan bedömdes lida av en allvarlig psykisk störning vid gärningstillfället, men uppges i dagsläget sakna behov av rättspsykiatrisk vård, varför fängelsestraff kan utdömas.
Det var en augustimorgon förra året som larmsamtalet inkom till SOS Alarm. I samtalet uppgav en man att hans sambo hade knivhuggit den 90-åriga mannen i dennes bostad. Den 90-årige mannen kom senare att avlida till följd av de knivhugg han utsattes för.
Kvinnan, som var 90-åringen närstående och bodde i hans lägenhet med sin sambo, kom senare att åtalas för mord – men har konsekvent hävdat att hon inte minns något av händelsen. Hon uppgav dock att hon inte mådde bra och att hon tagit receptbelagda mediciner som hon inte tagit tidigare.
Handlade inte om barmhärtighet
Tingsrätten slår i domen fast att kvinnan gjort sig skyldig till mord, men konstaterar att det saknas ett tydligt motiv eller indikationer på att dådet skulle ha varit planerat. Tingsrätten anför vidare att kvinnans psykiska tillstånd ”sannolikt varit en bidragande orsak till det inträffade”. Det finns, anser tingsrätten, inte heller någon ”omständighet av substans i utredningen som talar för att
(kvinnan) begått gärningen av barmhärtighet” mot mannen som genomgick palliativ vård.
Sammantaget och mot bakgrund av allt som framkommit i utredningen om tiden före, under och efter gärningen anser tingsrätten det styrkt att kvinnan med direkt uppsåt utdelat ett knivstick med avsikt att beröva den 90-årige mannen livet och att brottet är att bedöma som mord.
Led av psykisk störning vid gärningstillfället
Efter en rättspsykiatrisk undersökning av kvinnan gjordes bedömningen att hon hade en allvarlig psykisk störning vid gärningen, men att hon nu inte längre lider av en sådan. Detta innebär att hon i dagsläget inte har något behov av rättspsykiatrisk vård och att det därför finns förutsättningar att utdöma fängelse.
Enligt Skaraborgs tingsrätt ska kvinnan därför dömas till fängelse i 18 år. Detta mot bakgrund av hennes ”psykiska störning och bristande handlingskontroll vid denna tidpunkt”.