Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kungafamiljen får 149 miljoner och skattebetalarna får större insyn



Kung Carl XVI Gustaf

Skattebetalarna ska få ökad insyn i hur kungafamiljen använder anslaget från staten, det så kallade apanaget. I årets budgetproposition får Sveriges statschef drygt 149 miljoner kronor, enligt Sveriges Radio.

I dag redovisas inte vilken summa de olika medlemmarna i kungahuset får, och inte heller vad pengarna används till. Men nu blir det ändring på detta. 

I den årsredovisning som offentliggörs i april kommer det – för första gången – att anges tre olika rambelopp: ett till kungaparet, ett till kronprinsessan Victoria och prins Daniel och ett till prins Carl Philip och prinsessan Sofia, enligt Sveriges Radio.

Störst summa går till kung Carl Gustaf och drottning Silvia. 

Drygt 149 miljoner kronor

Prinsessan Madeleine och hennes make Christopher O’Neill kommer inte få ett fast rambeloppdå de bor utomlands, enligt Sveriges Radio.

Det kommer också att finnas exempel på vilka utgifter kungafamiljen får ersättning för.

Enligt Sveriges Radio som tagit del av årets budgetproposition får Sveriges statschef drygt 149 miljoner kronor. Ungefär hälften går till Slottsstaten, för skötseln av de elva kungliga slotten, bland annat. Den andra hälften går till Hovstaten, som finansierar kungens verksamhet och kungafamiljens kostnader kopplade till det kungliga uppdraget.

Anslaget ska täcka levnadsomkostnader, däremot inte vissa utgifter som är helt privata.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons