Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kronofogden vinner mot privatperson – trots konstaterade fel hos Skatteverket



Foto: Fredrik Sandberg/TT
Ladda ner handlingar

 

En man från Skåne hade bedrivit taxirörelse genom ett bolag som gick i konkurs i augusti 2008. I mars 2012 avslog Kronofogdemyndigheten mannens begäran om rättelse av uppgifter som gällde 15 skulder hos myndigheten.

Mannen överklagade beslutet till Förvaltningsrätten i Stockholm och pekade på att han några veckor efter bolagets konkurs hade ansökt om nolltaxering och senare fått brev från Skatteverket om att han hade avregistrerats som arbetsgivare och för mervärdesskatt.

Trots detta hade Skatteverket felaktigt debiterat honom preliminärskatt för bolaget från september 2008 till och med september 2010 och korrigerat de felaktiga debiteringarna först under år 2010.

Kronofoden bestred överklagandet.

Förvaltningsrätten skrev:

”I förevarande mål har Skatteverket till följd av ett misstag felaktigt debiterat X preliminärskatt för bl.a. år 2009 och 2010. Misstaget har medfört att det felaktigt uppkommit underskott på hans skattekonto samt i förlängningen att han blivit restförd hos Kronofogdemyndigheten… Förvaltningsrätten finner mot denna bakgrund att besluten om debitering av preliminärskatt, och därigenom även underskotten på skattekontot som enbart beror på dessa felaktiga debiteringar, är behäftade med så grava fel att några beslut över huvud taget inte kan anses finnas.”

Förvaltningsrätten beslutade att skulderna skulle blockeras eller utplånas ur Kronofogdens så kallade utsöknings- och indrivningsdatabas. En skuld, som inte ansågs ha uppkommit genom fel från Skatteverkets sida, skulle dock inte rättas. 

Sedan målet överklagats river nu Kammarrätten i Stockholm upp förvaltningsrättens avgörande eftersom det under alla omständigheter fanns andra obetalda skatteskulder som var indrivningsbara.

”Av utredningen i målet framgår att det fanns ett underskott på X skattekonto även efter det att Skatteverket hade gjort nedsättningar hänförliga till de felaktiga preliminärskattedebiteringarna. Detta underskott var större än de belopp som Skatteverket ansökte om indrivning av och som registrerades i utsöknings- och indrivningsdatabasen. De belopp som Skatteverket överlämnade till Kronofogdemyndigheten för indrivning utgjorde därför indrivningsbara fordringar. Uppgifterna i databasen får således anses adekvata och relevanta i förhållande till ändamålen med databasen.”

De belopp som Skatteverket överlämnat till Kronofogden för indrivning utgjorde därför indrivningsbara fordringar.

 

 

Foto: TT

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons