Kriminalvården konstaterar att det ute på de vanliga häktena har funnits ett visst motstånd hos personalen när det gäller att hjälpa de klienter som behöver hjälp med till exempel toalettbesök, att duscha och äta. På den nya avdelningen har personalen detta som tydliga arbetsuppgifter och ska ha kompetens för det.
Avdelningen har sjukhussängar och handikappanpassade bostadsrum med toalett. Vården motsvarar hemtjänst eller hemsjukvård.
Avdelningen är till för klienter som har ett större omvårdnadsbehov och som behöver mer hjälp med olika vardagssysslor än vad som kan erbjudas på andra häkten.
– Det kan vara häktade klienter som till exempel blivit skottskadade eller knivhuggna. Det kan också vara klienter med olika rörelsehinder eller kroniska sjukdomar, säger Annette Warman, kriminalvårdsinspektör på Kronobergshäktet.
Tidigare har alternativet varit externa vårdhem men nu kan alltså Kriminalvården själv ta hand om dessa klienter som väntas komma från olika delar av landet.