Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kritik mot myndighet – dröjde med utlämnande av handlingar



En person begärde ut allmänna handlingar från Inspektionen för vård och omsorg, IVO.
Men det tog tio dagar respektive närmare fem veckor innan myndigheten lämnade ut handlingarna.
Nu kritiserar ChefsJO IVO för att inte ha handlagt framställningarna med den skyndsamhet som krävs enligt tryckfrihetsförordningen.

I en anmälan som kom in till JO i mars 2023 klagade en person på Inspektionen för vård och omsorg, IVO, för långsam handläggning av framställningar om utlämnande av allmänna handlingar. Av anmälan och en komplettering av denna framgick att anmälaren vid flera tillfällen hade begärt att IVO skulle lämna ut handlingar, utan att få något svar.

Mannen hade bland annat begärt e-postloggar för tre personer för perioden den 9 december 2022–9 februari 2023. Myndigheten lämnade ut handlingar den 14 mars 2023, men dessa handlingar motsvarade dock endast delvis vad mannen hade begärt.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Leila Nedaei
Leila Nedaei Jurist och konsult
Nedsatt beslutsförmåga – en rättslig gråzon i vården Patientens samtycke är en grundläggande rättslig utgångspunkt för hälso- och sjukvård. Men vad gäller när en vuxen patient inte själv kan ta ställning till den vård som behövs? När får vård ändå ges, vilken betydelse har patientens tidigare uttryckta vilja och kan närstående eller ställföreträdare träda in i patientens ställe? Ebba Sverne Arvill och Leila Nedaei analyserar rättsläget och den gråzon som uppstår när vårdbehovet kvarstår men patienten på grund av nedsatt beslutsförmåga inte själv kan lämna ett giltigt samtycke.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Medger brister

IVO medger under utredningen att mannens framställningar om utlämnande inte handlades korrekt och skriver att de ser allvarligt på det inträffade.
Mannen borde, skriver IVO, ha fått ett skyndsamt svar och ta del av de efterfrågade handlingarna utan dröjsmål. När det gäller begäran om handlingar hänförliga till ett ärende har myndigheten inte till fullo kunnat klarlägga hur den hanterades innan den skickades till registratorn.

De skriver att den bristfälliga hanteringen berodde på den mänskliga faktorn.

IVO skriver vidare att de har vidtagit flera åtgärder i syfte att korta sina handläggningstider,exempelvis har de nyligen anställt ytterligare tre medarbetare till registraturenheten och påbörjat ett arbete med att ta fram ett bedömningsstöd för sekretessprövningar.

Myndigheten planerar även att lansera en e-tjänst för utlämnandefrågor i syfte att öka möjligheterna för en skyndsam hantering.

Får kritik

JO skriver i sitt beslut att han kan konstatera att IVO inte hanterade framställningarna med den skyndsamhet som krävs enligt tryckfrihetsförordningen och för detta får myndigheten kritik.

Däremot, skriver JO, ser han positivt på de åtgärder som IVO har vidtagit för att förkorta sina handläggningstider i utlämnandeärenden och ”förutsätter att myndigheten kan leva upp till skyndsamhetskravet framöver.”

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons