Justitieutskottet anser att det är viktigt att vapen som förs in i Sverige från andra EU-länder också i fortsättningen ska kunna spåras. Utskottet vill därför att regeringen ska att ta initiativ till åtgärder som gör det lättare att spåra vapen som det handlas med inom EU.
Dagens krav på märkning av vapen som förs in i Sverige från andra länder kommer framöver bara att gälla för införsel av vapen från länder som inte är med EU.
Polisen kommer att få ta ut avgifter för prövning av ansökningar enligt vapenlagen eller tillhörande föreskrifter. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2015.
Att kravet på märkning av vapen som handlas inom EU tas bort kan göra det svårare att bekämpa olagliga vapen. Riksdagen riktade därför ett så kallat tillkännagivande till regeringen om att ta initiativ till åtgärder inom EU för att göra det lättare att spåra vapen som det handlas med i EU.
Riksdagen uppmanade också regeringen att:
- se till att det införs ett digitalt vapenhandlarregister i Sverige som är integrerat med polisens vapenregister
- se till att det införs ett digitalt arkiv för vapendeklarationer som ska underlätta för vapenhandlare att redogöra för varaktig in- och utförsel av vapen till och från landet.
Foto: Lars Pehrson / SvD / TT